top of page
Ara
  • dytzubeydecelik

EMZİREN ANNELERE ÖZEL BEŞ ALTIN ÖNERİ

Emzirme yolcuğuna başlayan sevgili annelerimiz bu öneriler sizin için

  • Stres ve endişenin anne sütünü olumsuz yönde etkilediğini duymuşsunuzdur. Ah bu strese nasıl çözüm bulacağız derseniz size hemen bir çalışmadan bahsediyorum. Müzik dinlemenin damarları genişleterek endorfin salınımı arttırdığı, mental stresi azalttığı görülmüştür. Aynı zamanda bu salgının artması süt yapım hormonlarını açığa çıkararak süt üretimine etki edeceği düşünülmektedir. Sonuç olarak müzik dinleyerek gevşeyip rahatlıyoruz ve sütümüzü arttırıyoruz.

  • Anne sütünü arttırmak için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlardan biri de sık sık emzirme ve memelerin boşaltılmasına dikkat etmeniz olacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe daha kısa sürede meme boşalımı gerçekleşecektir.

  • Sıvı tüketiminizi arttırmalısınız. Bunu çok duymuşsunuzdur. Hakikaten çok önemli bir nokta. Pratik uygulama olarak size önerim emzirirken yanınızda su bulundurmanız olacak. Zaten sık sık emziriyoruz ve her emzirmeden sonra 1-2 bardak su tüketerek günlük sıvı ihtiyacınızı karşılayarak süt artışına destek sağlayabiliriz.

  • Yeterli ve dengeli bir beslenmeyle anne sütündeki yağ asidi bileşimi etkilenir. Peki ne yemeliyim? Yeterli kalsiyum ve protein almaya özen gösterin. Kalsiyum kaynaklarımız süt ve süt ürünleri. Hayvansal protein kaynaklarımız da yumurta, tavuk, balık , kırmızı ettir. Folik asit için yeşil yapraklı sebzeler, B grubu vitaminleri için tam tahıl tüketmelisiniz. Aynı zamanda dereotu, kuru meyve, kuru yemişi günlük beslenmenize eklemeniz süt artışını destekleyecektir.

  • Peki ne yememeliyim? Evet bu dönemde enerji ihtiyacınız artıyor. Fakat biz gerektiğinden fazla enerji almaya başlarsak, basit karbonhidrat dediğimiz beyaz unlu mamülleri fazla tüketirsek kilo alımı, vitamin mineral eksikliğiyle karşılaşırız. Enerjiyi çok azaltırsak da süt miktarında azalma, anne de çabuk yorulma ve vitamin mineral eksikliği sorunları yaşayabilirsiniz. Salam,sosis,sucuk, hazır çorba gibi katkı maddesi içeren ürünler, aşırı yağlı besinler, gaz yapıcı besinler, kafein tüketmemeye özen göstermelisiniz.Güzel anılar biriktirdiğiniz bir dönem olmasını dilerim.

Sevgilerimle25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page